• Доверба
 • Веб страна
 • Покриеност
 • Коефициенти
 • Уплата и исплата
 • Корисничка поддршка
 • Во живо
 • Мобилно обложување
 • Бонуси и промоции
4.2

Резиме

 • Одлична берза-обложувалница
 • Голем лимит
 • Доверлива обложувалница
 • Пониски коефициенти
Sending
User Review
0 (0 votes)

Општо

Betfair е една од најголемите онлајн обложувалници. Тие се дефинитивно најголемата exchange обложувалница.

Основана е во 1999 година, кои ја развиле идејата за betting exchange, дозволувајќи им на корисниците самите да ги постават коефициентите.

Во 2015, Betfair и едни од нивните најголеми ривали, Paddy Power се споиле, па во 2016 се појави Paddy Power Betfair.

Paddy Power и Betfair сеуште функционираат како посебни брендови во голем број држави. Компанијата има седиште во Даблин, но имаат и канцеларии во други држави.

Доверба

Betfair е многу позната во Велика Британија и се спонзори на фудбалскиот клув Манчестер Јунајтед. Исто така се партнери со многу други лиги со цел да помогнат да престане местењето на натпревари. Имаат договори за размена на податоци со повеќе од 30 спортски тела. Вклучувајќи ги Асоцијацијата за тенис на трева и Британската асоцијација за трки со коњи. Лигите го користат ова за да забележат нерегуларности во обложување и потенцијално местење на натпревари. Ова е доказ дека Betfair не е некоја сомнителна страна, туку напротив, обложувалница со углед и реноме.

Вебстрана

Вебстраната на Betfair и всушност прилично транспарентна. Лесна е за користење, со мени на врвот од страната кој им овозможува на корисниците да избираат помеѓу различните понуди кои ги нуди. Од спортско обложување, обложување во живо, Вегас слот машини и новата опција Бинго. За оние кои се нови во онлајн обложување, на врвот од страната има дел за Помош и учење каде се наоѓаат најчесто поставуваните прашања во врска со Betfair. Иако изгледот на вебстраната не се издвојува од останатите обложувалници, со својот едноставен дизајн Betfair е лесна за користење за нови како и за веќе искусни корисници.

Ако сте корисник на смартфон, Betfair има мобилна апликација преку која можете да поставувате облози.

Покриеност

Во однос на обемноста на достапни спортови на кои може да се обложувате, не постои обложувалница која е подобра од Betfair. Нудат разни спортови од рагби, фудбал, тенис па се до трки со кучиња и коњи.

Освен можноста за обложување на спортови, Betfair покрива и политичко обложување, со достапни коефициенти за тоа кој ќе биде премиер или идните политички лидери. Освен политиката во Велика Британија. Исто така можете да се обложувате и на политички настани од другите држави како на пример, идниот претседател на САД, идниот претседател на Франција и сл.

Коефициенти

Во однос на коефициентите, треба да имате на ум дека betfair не ги креира коефициентите или маргините. Сите коефициенти кои се достапни на страната се креирани од вашите колеги играчи. Па така што коефициентите можат да бидат високи и ниски, во зависност од ликвидноста на одреден настан. За настаните од Лигата на шампиони, често има многу подобри коефициенти од останатите обложувалници. Иако треба да знаете дека betfair зема 5% од добивнките. Исто така ќе забележите дека аутсајдери на коњски трки или голф турнири, може да имаат повисоки коефициенти на betfair.

Уплата и исплата

Со  Betfair икогаш нема да имате проблем со трансациите. Нудат разни методи за уплата, од кои најпопуларни се уплати со дебитни и кредитни картички, Paypal, Neteller, Ukash, Paysafecard, Skrill и Western Union. Можете да извршите уплата и преку банкарски трансфер или чек.

Кога подигнувате пари од Betfair, можете да го направите со истиот метод кој сте го употребиле за уплата, што е брзо, лесно и едноставно. Доколку сте уплатиле со Paysafecard или Western Union ќе мора да изберете еден од останатите методи на исплата.

Корисничка поддршка

Корисничката поддршка на Betfair  е можеби една од најдобрите и најбрзите. Можете да ги конактирате 24/7 преку телефон, емаил или најбрзата опција, Чет во живо. Достапен е и профилот на Twitter “Betfair CS”.

Кога станува збор за контакт преку емаил, добивате одговор релативно брзо, во рок од неколку часа, а со опцијата Чет во живо, добивате одговор за само неколку минути.

Бонуси

Како и сите онајн обложувалници, betfair доделува бонус за прва уплата на новите корисници. По регистрирањето, потребно е да поставите облог во висина од 10 фунти на кофициент од најмалку 1.20 во рок од 30 дена порегистрацијата. И ќе добиете 3 бесплатни облози во износ од 30 фунти, односно 3 X 10 фунти.

Нова понуда е и бонусот од 100% на прва уплата. Потребно е да извршите уплата од максимум 100 фунти, да го изиграте бонусот 4 пати на коефициент од 1.6 и тоа во рок од 90 дена по уплатата. Со цел да можете да ги подигнете средствата.

Како нов корисник, можете да изберете која од овие понуди е пододбра за вас.

Не само што нудат голем избор на понуди, туку имаат и многу промоции за новите и редовните корисници. Додека повеќето обложувалници се фокусираат најмногу на новите корисници и бонуси за нив, Betfair нуди промоции, како зголемени коефициент на некои од поголемите настани.

Казиното на Betfair Нуди 100% бонус на прва уплата, до 500 фунти и до 99 бесплатни вртења (free spins). Секој нов корисник од Велика Британја и Ирска добива 5 фунти само за регистрација на Betfair.

Без разлика дали за спортско обложување, играње во казиното, собите за покер или останатите игри, Betfair нуди разни дневни и неделни промоции. Секој пат кога се логирате на Betfair, кликнете на копчето за промоции, и ќе ви се појави листа од сите моментални промоции кои можете да ги искористите.

Во живо

Betfair нуди обложување во живо на скоро сите спортови кои ги имаат. Коефициентите се ажурираат секоја секунда и можете да видите многубројните понуди со своите коефициенти. Кладењето во живо на Betfair ви нуди можност да комбинирате разни облози на еден тикет. Со кликнување на натпреварот кој е во тек, можете да ја видите целосната статистика за тој натпревар.

За оние кои преферираат обложување во живо, Betfair нуди и пренос во живо на голем број натпревари. Но потребно е да сте корисник на Betfair и да имате пари на сметката.

Иако понудата за обложување во живо е интересна за фудбал, тенис и крикет, Betfair се истакнува со обложување во живо на коњски трки. Со добри коефициенти и пренос во живо, но ова е возможно само доколку се обложите на трката која сакате да ја гледате.

Мобилна апликација

Можете да ја симнете апликацијата на Betfair и на Android и Apple уреди. Иако постои разлика во функционионалноста во зависност од уредот кој го користите, мобилната апликација на Betfair има извонредни функции. Апликацијата ви овозможува пристап до коефициенти за стотици понуди, коефициенти во живо за избраните настани во живо, пристап до вашата историја на облози, уплата и исплата со разни методи, резултати во живо.

Мобилната апликација на Betfair ви нуди одлично искуство за обложување. Со одличен дизајн, голем број на функции и стабилна и сигурна платформа.

Вреди да се спомене дека Betfair има и многу други апликации специјално за своите корисници. Многу од нив се бесплатни, додека за некои се плаќа надомест за да се симнат. Во секој случај, има голем број на апликации достапни за да го подобрат вашето обложување со Betfair.