• Веб страна
 • Покриеност
 • Понуда
 • Коефициенти
 • Корисничка поддршка
 • Бонуси и промоции
 • Во живо
 • Мобилно обложување
 • Уплата и исплата
4

Резиме

 • Многу висок лимит
 • Брза исплата и уплата
 • Сериозна обложувалница
 • Одлични коефициенти
 • Не нудат бонус

Општо

Основана во 1998 година, првично под името Pinnacle Sports, седиштето на Pinnacle се наоѓа на островот Курасао и е лиценцирана од страна на Владата на Куракао. Во март 2015 година Pinnacle добил лиценца и од Малта. Компанијата е глобално позната спортска обложувалница со корисници од над 100 countries.

Веб страна

Pinnacle во моментов нуди три различни интерфејса на својата интернет страница, класичен, азиски и Бета. Ние би ви го препорачале Бета.

Бета прегледот на страната е поделен на три колони, на левата страна е листата на спортови. А понудите и коефициентите се прикажуни во централниот дел и вашиот тикет на десната страна. Кога ќе кликнете на одреден спорт, во централниот дел се прикажани сите лиги достапни за обложување. Ќе стигнете до одреден настан, можете да се движите назад во лигата или спортот со кликнување на линковите во портокалова боја, на хоризонталниот панел на врвот на страната.

Кога веќе сте избрале лига, коефициентите за сите идни настани се прикажани во табела. На десна страна од фиксовите, имате знак „+“, каде можете да ги видите сите понуди за тој натпревар. Кога ќе кликнете на коефициентот, изборот се додава во вашиот тикет. Износот на влогот може да го внесете директно на тикетот, или во белото поле до коефициентите. Доколку пак внесете 10 фунти во полето за добивка, ќе ви биде пресметан потребниот влог за да ја имате таа добивка, во случајов, влогот ќе биде 8.70 фунти.

Во десниот агол од страната ја имате секцијата за помош како и билансот на вашата сметка и формата за контакт.

Покриеност

Pinnacle Sports има сеопфатна, но, во исто време, многу специфична понуда за обложуавње. Така  што ова може да се смета за обложувалница која повеќе би ја користеле сериозните и искусните играчи, кои вложуваат многу. За оние кои претпочитаат помали влогови, Pinnacle Sports не е баш препорачлива. Причината е што нудат под просечен број на понуди. Покриеноста на спортови е одлична, ги имате сите популарни спортови како американски фудбал, бејзбол, кошарка, крикет, голф, хокеј на мраз, фудбал, ракомет, за тенис и одбојка, па дури и обложување на е-спортови.

Понуда

Иако нудат обложување на сите најпопуларни спортови, сепак тие не нудат толку многу понуди како повеќето големи обложувалници, будејќи Pinnacle се пред се обложувалница која се фокусира да понуди највисоки коефициенти и можност за големи влогови. На пример, во англиската Премиер лига, ќе добиете понуда H2H, заедно со неколку хендикепи за полувреме и крај, како и под/над облог. Нема да најдете нешто како понуди за играчи или точен резултат.

Генерално, изборот е соодветен за потребите на повеќето играчи.

Коефициенти

Најдобрата карактеристика на Pinnacle се коефициентите. Нуди најниски маргини на профит и најдобри коефициенти.  Тврдат дека нудат 60% подобри коефициенти од останатите обложувалници. На пример, кога Pinnacle нуди коефициент помеѓу 1.95 и 1.96, повеќето обложувалници нудат 1.90 до 1.92. Бизнис моделот на Pinnacle се фокурсира на ниски маргини и голем обрт. Просечната маргина на Pinnacle  е 2.7%, додека поголем дел од другите обложувалници имаат 4.9%.

Уплата на средства

Во моментов го прифаќаат следните валути: AUD австралиски долари, CAD канадски долари, Кинески јуани, EUR евра, HKD Хонг Конг долари, JPY јапонскиот јен, корејски вон, MYR Малајски Рингит, MXP Мексикански пезос, NOK Норвешка круна, NZD Нов Зеланд долари, PLN полски злота, фунта, SEK шведски круни, SGD сингапурски долари, THB тајландски Бах, TWD Нови тајвански долари, USD американски долари и RUB руска рубља.

Опциите за уплата и исплата кои се достапни се во зависност од избраната валута кога отварате корисничка сметка.

Методи за уплата: кредитни и дебитни картички, банкарски трансфер, paysafecard, bank transfer, entropay, ecoPayz, idebit, moneta, Neteller, qiwi wallet, Skrill, sofort и webmoney. Повеќето методи се бесплатни и трансакцијата се извршува веднаш.

Исплата на средства

Методи за исплата се: paysafecard, банкарски трансфер, entropay, ecoPayz, idebit, neteller, qiwi wallet, skrill and webmoney. Секој корисник добива една бесплатна исплата месечно и нема минимален износ на исплата. За дополнителни исплати во месецот се плаќа надомест.

Корисничка поддршка

Pinnacle овозможува корисничка поддршка само преку емаил. Ова можеби е чудно, но повеќето корисници не наидуваат на некакви проблеми. Ретко се случува да има проблем со нивниот сопфтвер или проблем со обложување.

Тие одговараат на емаил пораките брзо и навремено, најчесто во рок од еден час или побрзо. Иако немаат телефон или чет во живо за контакт, сепак нивниот тим за корисничка поддршка е 99% подобар од некои други обложувалници.

Бонус

Моментално, Pinnacle не нуди бонуси за корисниците. Тие се обложувалница која се води по мотото „Најдобри коефициенти-бонус за цел живот“. Ова значи дека со неколку облози на нивните коефициенти, корисникот може да добие и повеќе од стандарден бонус.

Во живо

Pinnacle овозможува и обложување во живо. Има понуди за многу спортови, како американски фудбал (NFL, NCAA), фудбал (Лига на шампионите, EPL, Ла Лига, Серија А, Бундеслига, Лигата на Европа, А-лига и многу повеќе), беjзбол (MLB, NPB), кошарка (NBA, NCAA, NBL), тенис (речиси секој натпревар во светот) и хокеј на мраз (NHL).

Имајте во предвид дека обложувалница нема стриминг во живо за натпреварите, така што ќе треба да ги гледате на телевизија, да слушате на радио или да најдете друг онлајн стриминг сајт за да можетеда го гледате настанот додека се обложувате во живо.

Мобилно обложување

Pinnacle овозможува мобилно обложување за сите уреди со помош на посебна мобилна верзија. Повеќето модерни мобилни уреди ќе имаат целосен пристап до веб страницата без прво да треба да преземаат апликација. Плус, мобилната верзија е со јасен интерфејс кој функционира беспрекорно на нови таблети и паметни телефони.

iPhone и iPad корисниците можат да одат на Pinnacle.com од веб прелистувачот на уредот за да ја добијат целата колекција на опции за спортско обложување, како и пристап до казиното. Истата сметка може да се користи за да се поврзете на Apple iOS уреди и ќе имате целосна функционалност, која вклучува банкарство во движење.

Орисниците кои користат Android уреди ги имаат истите бенефиции благодарение на современата веб-страница. Промената во мобилен формат може да се направи само со лизгање надолу кон дното на главната страница.

Со симнување на апликацијата на Pinnacle, која нуди лесен и интуитивен пристап, можете да поставувате облози, да вршите уплата и исплата, да се обложувате во живо, и сите други бенефити кои ги имате и на веб страната.

Заклучок

Pinnacle дене се смета како едно од најдобрите места за да се постави облог за спортски настани. Корисниците секогаш ќе ја поддржуваат оваа обложувалница поради високите коефициенти и лимити можат да стигнат и многу високи бројки за големи натпревари. Сепак, Pinnacle не е само за играчи кои вложуваат многу, туку тука можете да се обложувате дури и само со еден долар, така што сите се добредојдени да пробаат.

Опфатени се доволен број на спортови и лиги, како и обложување во живо. Имаат мобилна верзија и мобилна апликација кои се компатибилни за Androin, iOS и Windows уреди.

Со толку многу години работа во ова индустрија и добрата репутација, сигурноста и праведноста се загарантирани на Pinnacle, и секако вреди да се пропорачаат на сите кои уживаат во спортско обложување.