• Покриеност
 • Вебстрана
 • Коефициенти
 • Понуда
 • Бонуси и промоции
 • Во живо
 • Мобилно обложување
 • Корисничка поддршка
4.5

Резиме

 • Одлично спроведени безбедносни мерки
 • 24/7 корисничка поддршка
 • Лимитирани бонуси за Македонија
 • Добра навигација на веб страната
Sending
User Review
0 (0 votes)

Општо

Со повеќе од 10 години во бизнисот на онлајн обложување, Betway прераснале од ви водечка комапнија во индустријата. Како еден од лидерите на европскиот пазар, најголемата база на корисници на Betway доаѓа од Велика Британија, Шпанија и Германија. Ако името Betway звучи познато, тоа веројатно се должи на нивната зголемена посветеност на спонзорства, а се и главен спонзор на фудбалскиот тим Вест Хем Јунајтед, на Премиер лигата во пикадо, ESL Премиер лигата на Велика Британија, Шампионатот во снукер на Велика Британија, како и неколку други лиги и тимови. Betway, исто така, има и свои амбасадори вклучувајќи ги Мајк Тиндал (рагби), Симон Хјуз (Крикет) и Ричард Џонсон (џокеј).

Компанијата моментално има лиценци од 8 држави, Велика Британија, Малта, Германија, Италија, Шпанија, Данска, Ирска и Белгија и се предмет на ревизија на eCOGRA. eCOGRA е независен орган во индустријата за онлајн обложување, кој регулира фер игра, заштита на играчите и одговорно однесување на операторот.

Вебстрана

На прв поглед, од сите сајтови Betway е оној кој има најсовремена презентација. Употребата на живописни бои и избор на фонтот дава одличен изглед на страната.

Најчесто користениот распоред со колони значи дека структура е солидна и едноставна за навигација. Опциите за играње на Betway се наведени на врвот на страницата, така што лесно можете да се префрлате. Листата на спортови достапни на Betway се наоѓаат на левата страна, под делот за директни линкови. Предноста на видливоста на директните линкови е тоа што ви овозможува лесна навигација до популарните делови на страната, но исто така изгледа како Betway да ве праќа на места кои тие сакаат да ги посетите.

На централниот дел на вебстраната се презентирани најновите тековни пазари за обложување и јазичиња кои им овозможуваат на корисниците да преминуваат од еден спорт на друг, со дополнителни јазичиња за избор на понуди за обложување во живо и следни понуди.

Фактот дека главниот дел од содржината се менува со секоја страница, обезбедува постојаност и не е збунувачки. Се чувствува како да посетувате подсекција, а не друга страна на сајтот. Генерално, општиот дизајн има свои недостатоци, но постои причина за секое прашање.

Навигацијата на Betway е една од најлесните на пазарот кога букмејкерот не се обидуваат да ги наведе корисниците до одредени делови на сајтот.

Покорисни би било, листата со спортови да биде повидлива. Корисниците всушност дури и не можат да ги види сите различни спортови наведени на првата страница, без лизгање надолу.

Позитивна страна, лесно е да ги најдете популарните понуди со директните линкови кои се дадени и со главниот дел кој ги нуди тековните и идните понуди. Ова ви олеснува да бидете во тек со последните настани и случувања.

Покриеност

Betway тврди дека играчите се во можност да се обложуваат на повеќе од 12.000 различни пазари во било кое дадено време, преку нивниот портал за спортско обложување.

Betway има различни спортови достапни за обложување. Освен сите основни спортови, исто така има и некои маргинални дисциплини како што се eSports, џудо, песапало и одбојка на плажа. Главниот фокус е на европските спортови, но и американските спортски, вклучувајќи НБА, НФЛ, МЛБ.

Еден од најголемите дополнувања на спортското обложување на Betway беше можноста за обложување на е-спортови. Во август 2015 година, Betway се прогласи за “првата голема обложувалница која започнала портал посветен на е-спортови. Во времето на пишување на оваа ревизија, можете да поставите облог на 10 + игри преку eSports порталот, како Call of Duty, CS: GO, Dota 2, Hearthstone, Heroes of the Storm, League of Legends, Starcraft 2, FIFA, and World of Tanks. Ако ова е ново за вас, ајде да се разјасниме нешто. Вие технички не се обложуваат на вашата способност да ја играте играта, туку се обложувате на натпревари помеѓу познатите играчи. Не грижете се ако не сте добри во овие игри; сеуште можете да се обложувате на нив.

Покерот на Betway нуди одлична услуга, со софтвер лесен за користње. Таму може да ги најдете некои од следниве игри: Texas Hold’em Poker, Omaha Poker Rules, Seven-Card Stud Poker Rules, Omaha Hi-Lo Poker Rules, Razz Poker Rules.

Казиното на Betway се смета за едно од казината со најголеми џекпоти, и го држи Гинисовиот рекорд за највисок исплатен џекпот на онлајн слот машина. Имаат над 500 игри, и околу 400 слот машини.

Понуда

На Betway ќе најдете коефициенти за фудбалски натпревари од 42 различни земји од светот, како и меѓународни и европски натпреварувања. Натпреварите од Премиер Лигата обично имаат околу 100-105 дополнителни типови на облог.

Хокејот на мраз е покриен од само 6 земји, што е малку разочарувачки. Главниот фокус е на НХЛ, каде што обично има околу 20 дополнителни типови на облог по натпревар.

Betway имаат доста голема секција за трки со коњи. Ги покриваат трките со коњи од Велика Британија и Ирска, Франција, Јужна Африка.

Коефициенти

Тие може имаат прилично добар сајт и силна маркетинг кампања, но една област каде што Betway треба да се подобри е во коефициентите кои ги нуди. Конкурентноста на коефициентите се пресметува гледајќи го вкупниот процент на секоја понуда. Една обложувалница без вградена профитна маргина ќе се изедначува со 100%, кога сите коефициенти во споменатиот настан би се претвориле во проценти и се соберат.

Коефициентите во Англиската Премиер лига обично имаат се движат од 107-107.5%. Натпреварите од НХЛ имаат коефициенти од 107.5-108%, а коефициентите во НБА натпреварите се поконкурентни, со 104.5-105%.

Маргините на профит ја покажуваат добивката на обложувалницата. Обложувалниците со мали маргини на профит, исплаќаат повисоки добивки на играчите, што е секако предност за играчите. Маргините на профит на Betway се движат од 4.8% за фудбал, 4.5% за кошарка, 6.3% за тенис, 4.2% за бејзбол.

Уплата и исплата на средства

Betway имаат разни опции за уплата достапни за корисниците. Тие варираат во зависност од државата во која живеете, но воглавно се исти.

Листа на методи:

 • Visa
 • Visa Electron
 • Mastercard
 • Maestro
 • Банкарски трансфер
 • ecoPayz
 • Neteller
 • PayPal
 • PaysafeCard
 • Skrill
 • EntroPay Card

Сите уплати се извршуваат веднаш, освен уплата со банкарски трансфер, за кој се потребни околу 3 работни дена. Минималниот износ на уплата е 10GBP/USD/AUD/EUR/CAD, а максималниот износ не е поставен од страна на Betway туку најчесто од провајдерот кој сте го избрале за уплата.

Исплатата се врши со истите методи кои се достапни за уплата, освен Maestro. За исплата, Betway не наплаќа никаков надомест, но надомест може да биде поставен од провајдерот.

Валути достапни на Betway се: Американски долар, Евро, Британска фунта, Канадски долар, Швајцарски франк, Шведска круна, Норвешка круна, Индиска рупија и Новозеландски долар.

Корисничка поддршка

Во време кога обложувалниците понекогаш може да ја стават поддршка за корисниците последна на нивната листа на приоритети, добро е што Betway не е таква обложувалница, туку напротив, тие нудат врвна корисничка поддршка.

Линкот за помош кој се наоѓа на врвот на главната страница, ги прави можностите за контакт лесно достапни. На оваа страница, нуди избор на регионални телефонски броеви, чет во живо, е-маил, и најчесто поставувани прашања. Исто така им дава на клиентите можност директно да ја контатираат поддршката за корпоративните можности и како да се промени заборавено корисничко име или лозинка.

Плус, стандардот на услугата во однос на поддршка на корисниците е на највисоко ниво. Тие се љубезни и чувствувате како навистина да им е важен вашиот проблем.

Телефонски броеви:

 • Англија: 0808 238 9841 (24/7)
 • Ирска: 1-800-932-847 (24/7)
 • Канада: 1-877-811-2604 (24/7)
 • Интернационални: +44-808-238-9841 (24/7)

Бонус

Спортската обложувалница на Betway не нуди бонус за нови корисници од Македонија, туку само за одредени држави.

Други бонуси и промоции:

Free Bet Club

Доколку поставите мулти облог од 25 фунти, на коефицинети не пониски од 2/1, ќе добиете два бесплатни облози од по 5 фунти. Оваа понуда е достапна секоја недела.

Super League Double Winnings

Поставете облог победа/нерешено/побед на одредени натпревари од рагби лигата, и ако тимот на кој сте се обложиле губи на полувреме, но на крај победи, ќе ви ја дуплираат добивката со слободен облог до 50 фунти.

Horse Racing – Best Odds Guaranteed

Достапна за трки со коњи во Англија и Ирска, поставени после 9 часот. Доколку се обложите на некој коњ и добиете, Betway ви ја исплаќа добивката по највисокиот коефициент достапен, без разлика на кој коефициент вие сте поставиле облог.

За корисниците од Македонија, Betway не нуди промоции во казиното или покер собите.

Betway плус

Betway Плус е програмата за лојалност која ве наградува за обложувањето на спортови или за користење на казиното, бингото и покерот.

Секој пат кога играте на Betway, добивате токени и поени. Токените го одредуваат вашето ниво на лојалност, а поените можат да се искористат како казино или бинго бонуси и бесплати облози.

Во живо

Како и другите обложувалници, Betway нуди обложување во живо. Кога ќе влезете на страната за обложување во живо, ќе ви биде претставена едноставна и јасна листа на спортските настани кои се играат во моментот.

Со избор на настан, ви се појавуваат сите понуди и коефициенти за тој настан, детална статистика и текстуални коментари.те и коефициентите,Вие само може да се направи на вашиот живеат во игра обложување од таму, се разбира или кликнете на еден тениски меч да се добие целосна спектар на пазарите за тој настан. Сè што е тука е едноставно, но тоа е она што ви треба. Нема некоја светкава графика, туку само платформа за обложување со голема покриеност.

Платформата за обложување во живо на Betway нуди добар избор на опции за обложување и понуди. Нема најголема понуда, но е доволно голема, со просечно по 90 понуди по настан. Листата на спортови, исто така, не е најголема, но ги има сите најпопуларни пазари, како што се фудбал и тенис.

Како и за бонусите, Betway нуди опција за гледање во живо само за корисниците од одредени држави.

Мобилно обложување

Betway нуди одлична мобилна платформа за iOS и Android. Овие апликации можете да ги симнете, и да се обложувате од вашиот телефон. Доколку не скаате да симнувате апликација, сепак може да ја користите Betway преку вашиот мобилен пребарувач. Сепак, би ви ја препорачале апликацијата, доколку сакате да се обложувате преку телефон или таблет, бидејќи креирана е специјално за таа намена.

Мобилната апликација на Betway  е импресивна: едноставна, ефективна и дизајнирана со цел да се олесни пристапот на страната кога сте во движење.

Мобилната верзија на Betway за пребарувачот е исто така одлична, со едноставна навигација низ спортовите и понудите.

Заклучок

Се на се, задоволни сме од продуктот и услугите кои ги нуди Betway. Понудите достапни за обложување, методите на улата и исплата, како и бројните лиценци кои гарантираат безбедност се едни од важните работи кои ја ставаат Betway меѓу најдобрите.

И покрај сите предности на Betway, сепак, голем недостаток е што нудат бонуси за нови корисници од одредени држави, па така корисниците од Македонија имаат достапни само лимитиран број на промоции и бонуси.